Sadece Kütahya'da 5 milyon ağaç: Maden sahaları es geçilmiyor

Kütahya'daki eski  maden   sahaları  , 25 yılda 5 milyondan fazla  fidan  dikilerek yeniden doğaya kazandırıldı.

haber7
0

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü , bir yandan gençleştirme çalışmalarıyla mevcut ormanların ömrünü uzatıyor , diğer yandan toprağın üstündeki yeşil örtü miktarını artırmak için belirlenen sahalara  fidan  dikiyor.

Eski  maden  sahalarının ağaçlandırılmasına da ayrı bir önem veren kurum , özellikle  bor  ,  gümüş  , manyezit ve  linyit  rezervi bakımından zengin olan bölgelerde yıllarca işletildikten sonra terk edilen alanları yeniden yeşille buluşturuyor. Bu kapsamda , 2 bin 446 hektar eski  maden  sahasında 5  milyon  252 bin  fidan  toprakla buluşturuldu.

Orman Bölge Müdürü  Adnan Kayım  ,  Kütahya  nın hem yer üstü hem de yer altı zenginliklerine sahip bir il olduğunu söyledi.

Kütahya nın yüzde 58 inin ormanlarla kaplı olduğunu belirten Kayım , "Müdürlük olarak il genelinde yürüttüğümüz çalışmalarla hem mevcut orman varlığımızı koruyoruz hem de mevcut orman varlığımızı artırmak için çalışıyoruz." dedi.

Kayım , başta  bor  olmak üzere  gümüş  , manyezit ve  kömür  gibi zenginliklere sahip olan ilde uzun yıllardan beri çıkarılan madenlerin ülke ekonomisine kazandırıldığını vurguladı.

GELİR GETİRİCİ TÜRLERLE KÖYLÜLERE DESTEK

Terk edilmiş  maden  sahalarına yeniden orman vasfı kazandırılması çalışmalarına büyük önem ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 7 =