Yok yılını yaşıyor, fiyatı ikiye katlandı

 antep fıstığı  bu sene  Yok  yılı dolayısıyla vatandaşların cebini yakıyor. Bir sene var bir sene  Yok  yılı olan fıstık , bu sene  Yok   yılını  yaşıyor. Geçen sene 17 TL’den satılan fıstığın kilosu bu sene  Yok  yılı dolayıs

haber7
0

Fıstığın başkenti olan Gaziantep’te bu sene yetişen ben fıstık (olgunlaşmış antep fıstığı) cep yakıyor. Ben fıstığın kilosu ise 35 ile 40 TL arasında değişiyor. Bir sene var bir sene  Yok  yılı olan fıstık , bu sene  Yok   yılını  yaşıyor.  Yok  yılı dolayısıyla çok az ürün piyasaya sürüldü , bu durum fiyatlara da yansıdı. Geçen sene 17 TL’den satılan fıstığın kilosu bu sene  Yok  yılı dolayısıyla 35-40 TL arasında değişiyor. Fıstık satıcıları pahalılığın ürünün azlığından kaynaklandığını ifade etti.

Fıstık esnafı Mehmet Deniz fıstığın  Yok  yılı olduğunu belirterek , “Bu sene fıstığın  Yok  yılıdır. Hem satıcı hem de alıcı bu konuda sıkıntım yaşıyor. Geçen sene fiyatlar 17 ile 22 TL arasında iken , bu sene fiyatlar 35-40 TL arasında gidiyor. Fiyatlarda düşme olmaz nedeni de fıstığın olmamasıdır. Fiyatlardan dolayı alım gücü düştü. Vatandaş 2 kilo yerine yarım kilo veya bir kilo alıyor” diye konuştu.

Hasat için Antep fıstıklarının tam olgunlaşmasını bekleyen çiftçiler önceki yıllarda çok deĞerli olan fıstık hasadı için bahçelerde nöbet tutmuştu.

Antep fıstığı için 2 yıl emek harcadıklarını belirten çiftçiler , hasat zamanı emeklerinin karşılığını aldıklarını belirterek , "Bahçelerimizde nöbet tutmazsak harcadığımız emeğimizin , döktüğümüz alın ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 3 =