İlber Ortaylı Rus öğrencilere Osmanlıca öğretiyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın katkılarıyla , ve Türk-Rus Toplumsal Forumu iş birligiyle , Ayvalık İlçesinde 15 gün sürecek olan  Osmanlıca  eğitimi başladı.

haber7
0

Sağlıklı dış ve iç politikalar üretilmesi , yakın tarihin iyi yorumlanması için Osmanlıca’nın öğrenilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr.  İlber   Ortaylı  ,  Rus  öğrencilere  Osmanlıca  öğretiyor. 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz , Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan ve Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in de da aralarında bulunduğu ilçe protokolü ile bir araya gelen gençlerin bitirme tezi yazmak ya da  Osmanlıca  öğrenerek Türk edebiyatı hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla eğitime katıldığı belirtildi. Uzun yıllar boyunca Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin kopuk olduğunu belirten  Ortaylı  , “Öğrencilerimizin kendilerine ait bir çalışma metodları var. Türkçe’yi de çok çabuk öğreniyorlar. Bu yüzden de  Osmanlıca  metinleri de kolayca söküp , okuyabiliyorlar. İyi netice alıyoruz. Dolayısıyla bir zamanların Smirnoflar’ının , Bartod’ların yarattıkları bir Türkoloji yeniden kurulacak ve devam edecek” diye konuştu.

RUS ÖĞRENCİLER OSMANLI ARŞİVLERİNİ OKUMAK İSTİYORLAR

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Akademi Öğretim Üyesi ve Ayvalık’taki  Osmanlıca  derslerinin öğrencilerinden Doç. Dr. Evgeniya Larionova da , Rusya’da öğrencilerine Türkçe öğrettiklerini ifade ederek , “Rus-Türk ilişkilerini daha iyi anlayabilmek ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 2 =