G7 Zirvesi öncesi 17 gözaltı, 4 yaralı!

Fransa'nın güneybatısındaki Biarritz kentinde yapılacak  G7   Zirvesi  öncesinde Urrugne'de yapılan protestolarda 17 kişi gözaltına alındı , 4 polis hafif yaralandı.

haber7
0

Fransız basınında yer alan haberlerde Biarritz e yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan Urrugne de  G7  karşıtı bir grubun yolda blokaj eylemi yaptığı sırada protestocularla polis arasında çıkan olaylarda 17 kişinin gözaltına alındığı ve 4 polisin hafif yaralandığı belirtildi.

Polisin , çeşitli maddeler atan eylemcilere biber gazıyla müdahale ettiği kaydedildi.

G7 karşıtı grupların zirve sırasında Biarritz çevresinde birçok gösteri düzenleyeceği ifade edildi. Biarritz e yaklaşık 30 kilometre mesafede bulunan Hendaye de bugün yapılacak eyleme yaklaşık 20 bin kişinin katılması bekleniyor. İspanya nın  Fransa  sınırındaki Irun şehrinde de gösteri düzenlenecek.

45.  G7   Zirvesi  , bugün  Fransa  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron un  G7  ülkelerin liderlerin onuruna vereceği akşam yemeğiyle başlayacak.  ABD  ,  Fransa  , Almanya , İngiltere , İtalya , Japonya ve Kanada nın liderlerinin bir araya geleceği zirvenin ana teması eşitsizlikle mücadele olarak belirlendi.

Öte yandan zirvede yoğun güvenlik önlemleri de alındı. Özellikle terör saldırısı ihtimaline karşı zirve boyunca 13 bin 200 polis ve jandarmanın yanı sıra 450 itfaiye eri görev yapacak.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 3 =