Rize mimarisinde yapılan konutları, Erdoğan açacak

RİZE'de , idari ve akademik personelinin ihtiyacını karşılamak amacıyla 150 dönüm arazi üzerine kurulan Recep Tayyip  Erdoğan  Üniversitesi (RTEÜ) Güneysu Konakları tamamlandı.  Rize  mimarisi ve yatay yapılaşma &o

haber7
0

Recep Tayyip  Erdoğan  Üniversitesi Geliştirme Vakfı nca yaptırılan  Güneysu  Konakları tamamlandı. 150 dönüm arazi üzerine 30 blok 480 konuttan oluşan yerleşkede geniş sosyal alanları yer alıyor.  Rize  mimarisi ve yatay yapılaşma ile bölgede örnek teşkil edecek bir projeyi hayata geçirdiklerini belirten Recep Tayyip  Erdoğan  Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman , “Üniversitelerin birçok konuda öncülük etmesi gerekir. Biz de bu noktada hem  Rize  mimarisi hem yatay yapılaşmaya örnek teşkil edecek şekilde konutlarımızı hayata geçirdik. Karadeniz in tarihten gelen has mimarisini öne çıkartmayı bölge insanına da bu konuda önderlik yapmayı arzu ettik. Biz  Rize  mimarini diğer binalarımızda da kullanıyoruz. Her kampüsün giriş kapısında bile  Rize  mimarisinden örnekler mevcuttur“ dedi.

 

 

YATAY MİMARİYEDE ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR

Yatay mimariye uygun olmasına da çok dikkat ettiklerini vurgulayan Rektör Karaman , “Binalar 4 kattan oluşuyor. Alt katlarında otopark var , bu şekilde yatay mimariye uygun bir yapıda olmasına dikkat ettik. Son dönemlerde şikayette bulunulan bir konuda binaların çok iç içe girmiş olması ve nefes alacak alanların kalmaması. 150 dönüm arazi üzerine gerçekleşen bu projede 50 dönüm tamamen yeşil alan , spor alanları , yürüyüş yollarından oluşuyor” diye konuştu.

 

 

...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =