Çin'den ABD'ye ek gümrük vergisi hamlesi!

Çin  gümrük   vergisi  Komisyonu , toplam 75 milyar dolar değerinde  ABD  ürününe yüzde 5.0 ve yüzde 10 arasında ek  gümrük   vergisi  uygulamaya başlayacağını duyurdu.

haber7
0

ABD den satın alınan ham petrol için yüzde 10 ek gümrük vergisinin 1 Eylül tarihinden itibaren yürürlüğe alınacağı ,  ABD  üretimi olan otomobillere uygulanan  yüzde 25 lik ek gümrük vergisinin 15 Aralık tan sonra devam edeceği ve otomobil parçalarına yüzde 5.0 ek gümrük  vergisi  uygulanacağı açıklandı. Çin in ek gümrük  vergisi   hamlesi  ,  ABD  Başkanı Donald Trump ın 300 milyar dolar değerindeki Çin ürününe yüzde 10 ek gümrük  vergisi  uygulanacağı tehtidi ardından geldi. Daha önce kimi Beyaz Saray çalışanları , ulusal güvenlik konularına işaret ederek ,  ABD  ve Çin in bir ticaret anlaşması imzalamasının zor ve beklenmedik bir gelişme olacağını söylemişlerdi. Çin in ek gümrük  vergisi  kararını yorumlayan Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Peter Navarro , Çin in bu  hamlesi  , Çin in  ABD  nin gözündeki algısını kötü yönde etkiliyor dedi. Navarro ülke ekonomisinin ek gümrük vergilerine rağmen iyi yolda olduğunu ve Çin in ek gümrük vergilerinin görece olarak düşük bir düzeyde olduğunu söyledi.

.yedigundem-title { font-size:20px !important;border-top: solid 1px rgba display: block; padding-top: 20px; margin-bottom: 12px; }

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 1 =