Arap Birliğinden 'Sudan'a destek' mesajı

 Arap  Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt , yeni yönetimin göreve başladığı Sudan'a ve halkına desteklerinin devam edeceğini açıkladı.

haber7
0

Arap Birliği ,  Sudan  da geçiş dönemi Başbakanı Abdullah Hamadok’un göreve başlaması münasebetiyle tebrik  mesajı  yayımladı.

Mesajda Ahmed Ebu Gayt ın , "Arap Birliği , ekonomik ve siyasi istikrara kavuşması konusunda  Sudan  halkı ve devletine desteğini sürdürmeye devam edecek." şeklindeki ifadeleri yer aldı.

Abdullah Hamadok’a başarı dileklerini sunan Genel Sekreter Ebu Gayt , Sudan’ın mevcut kritik süreci bir an önce aşarak , demokratik geçiş sürecini tamamlaması temennisinde bulundu.

Sudan da Devlet Başkanlığı Konseyince atanan geçiş dönemi başbakanı Abdullah Hamadok , dün yemin ederek göreve başlamıştı.

Ülkede , Devlet Başkanlığı Konseyi ile kabinenin 1 Eylül de ilk toplantısını yapması , Devlet Başkanlığı Konseyi , Başbakan ve Bakanlar Kurulunun belirlenmesinin ardından 3 ay içinde parlamentonun oluşturulması öngörülüyor.

NE OLMUŞTU?

Sudan da 19 Aralık 2018 de hayat pahalılığı nedeniyle başlayan gösterilerin , ülke genelinde rejim karşıtlığına dönüşmesi üzerine ordunun 11 Nisan daki müdahalesiyle 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =