Grönland gerilimi sürüyor! Danimarka'dan 'hazırız' açıklaması

 Danimarka  ile  ABD  arasında  ABD  Başkanı Donald Trump'ın Grönland'ı satın almayı istemesi ve Kopenhag yönetiminin bunu "absürt" olarak nitelendirmesinin ardından yaşanan gerilim büyüyor.

haber7
0

Bu kez eski  Danimarka  Başbakanı Lars Loekke Rasmussen ,  Trump  ın  Danimarka  nın askeri harcamaları konusunda Twitter da yaptığı paylaşıma tepki gösterdi. 

Hazirana kadar başbakanlık görevini yürüten Loekke Rasmussen , "Savunma gönüllülüğümüzün sadece oranlarla ölçülmesini kabul etmeyeceğiz. Bunu size geçen yıl Brüksel deki NATO zirvesinde söyledim. Afganistan da (orantılı olarak) tam tamına  ABD  nin rakamları kadar kayıp verdik. Hep kararlı ve hazırız." ifadesini kullandı. 

ABD Başkanı  Trump  , NATO üyelerine , gayrisafi yurt içi hasılalarının yüzde 2 sini savunmaya ayırma hedefine ulaşmak için daha fazlasını yapmaları çağrısında bulunarak Twitter da "Danimarka nın NATO harcamalarına ayırdığı payın sadece yüzde 1 ,35 olduğu" paylaşımını yapmıştı.  

Parlamentonun , 2023 savunma bütçesine 223 milyon dolar daha ilave edilmesini kabul etmesiyle  Danimarka  ocakta uzun vadeli savunma harcamasını artırmaya razı gelmişti. Böylece  Danimarka  da 2023 yılı için gayrisafi milli hasılanın yüzde 1 ,5 i savunma harcamalarına ayrılacak.  

ABD , gayrisafi milli hasılasının yaklaşık yüzde 3 ,4 ünü savunmaya harcıyor. 

ABD Başkanı Donald  Trump  ,  Danimarka  Başbakanı Mette Frederiksen in  ABD  nin  Danimarka  ya bağlı özerk bölge  Grönland  ı satın alması fikrini "absürt" ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =