Patates fiyatıyla hüsrana uğrattı

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden biri olan Eskişehir’de  patates  hasadı başladı. Verimden memnun olan üreticiler , satış fiyatlarının ucuzluğundan girdi fiyatlarının da pahalı oluşundan yana dertli.

haber7
0

Eskişehir’in Tepebaşı bölgesinde yazlık  patates  sökümü başladı. Bölgede yaklaşık bin 500 dönüm  patates  ekimi yapıldı. Bu sene verimden dolayı memnun olan üreticiler , geçen seneye nazaran mazot ve gübre gibi temel girdilerin fiyatlarının 2 katına çıktığını söylediler. Satış fiyatlarından yana da dertli olan üreticiler , patatesi 1 liraya satıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan , üreticinin fiyatlar düşer mi korkusunun ilerleyen günlerde artacağını söyledi. Verimden memnun olduklarını belirten Başkan Buluşan , tarladan 1 liraya satılan patatesin markette 4 liraya satıldığını ifade etti.

Başkan Buluşan , "Patateste mükemmel bir tonaj var , güzel bir döküm var , hastalık dediğimiz belirtilerin hiçbiri yok. Üreticimiz bilinçli bir şekilde ilaçlama yaptı. Bilinçli bir sulama yaptığı için güzel mahsul alacak. Bugün için şu anda üreticinin elinde  patates  1 lira ki daha yeni çıkıyor. Üreticimizin fiyatlar ya düşerse korkusu önümüzdeki günlerde çoğalacak domateste ve biberde olduğu gibi. 4 tane  patates  markette 4 buçuk lira. Yani üreticide 1 lira olan 4 patatesi poşete koyduğun zaman markette paketlenmiş halde tüketiciye 4 buçuk liraya pahalı satılmaktadır. Yıllardır yaşanan bir sorun.

Üreticiyle tüketici arasında ki fiyat farkını hiçbir şekilde açamıyoruz. Fiyat ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 3 =