Rejim ve Rusya'nın saldırılarında İdlib'de 6 sivil öldü

Beşşar Esed rejimi ve destekçisi Rusya'nın  İdlib  Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne gece yarısından itibaren düzenlediği saldırılarda 6  sivil  hayatını kaybetti.

haber7
0

İdlib in Deyr garbi , Deyr şarki , Hiş , Kefersecne , Muka , Tuh , Bsenkul ve Tel Mennis köylerine , Temaniye beldesi , Maaretinuman ve Serakib ilçeleri , gece yarısından itibaren rejimin ve  Rusya  nın hava saldırılarına maruz kaldı.

Askeri muhaliflere ait uçak gözlem evinin Rus savaş uçaklarınca düzenlendiğini duyurduğu saldırıda Deyr Garbi köyünde 4  sivil  yaşamını yitirdi.Rejimin Tel Mennis köyüne saldırısında ise 2  sivil  hayatını kaybetti.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi ndeki durum

Suriye nin kuzeybatısındaki  İdlib  ili , neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin kalesi olarak biliniyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan  İdlib  in merkezi , Mart 2015 te muhaliflerin kontrolüne geçti.  İdlib  , rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor. 

Türkiye ,  Rusya  ve İran 4-5 Mayıs 2017 deki Astana toplantısında ,  İdlib  ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etti.  Rejim  güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve  Rusya  ek mutabakata vardı.

Rejim güçleri , destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018 de  Rusya  nın Soçi kentinde imzalanan mutabakata rağmen saldırılarına devam ediyor.  Suriye  İnsan Hakları Ağı (SNHR) ,  Suriye  de Esed rejimi güçleri ve  Rusya  nın 26 Nisan-19 Ağustos tarihlerinde  İdlib  Gerginliği Azaltma ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 2 =