Japonya'dan G. Kore'ye 'istihbarat anlaşması'!

 Japonya  Baş Kabine Sekreteri Yoshihide Suga , ülkesinin Güney  Kore  ile 2016'da imzalanan  istihbarat  paylaşım anlaşmasını sürdürmek istediğini söyledi.

haber7
0

2016 yılında  Japonya  ve  Güney Kore  arasında imzalandığından beri her sene yenilenen Askeri İstihbarat Genel Güvenlik  anlaşması  (GSOMIA) , bu yılki sürenin dolacağı tarih olan 24 Ağustos tan önce bir kez daha gündeme geldi.

Cumartesi günü her iki ülkenin de bildirimde bulunmak suretiyle geri çekilme hakkı bulunan anlaşmayla ilgili konuşan  Japonya  Baş Kabine Sekreteri Yoshihide Suga , güvenlik konusundaki ikili işbirliğini güçlendireceği ve bölgesel barış ve istikrara katkıda bulunacağı inancıyla anlaşmanın şimdiye dek otomatik olarak yenilendiğini hatırlattı.

Güney  Kore  ile  Japonya  arasındaki ilişkilerin gergin bir dönemden geçtiğini söyleyen Suga , buna rağmen iki ülkenin birlikte çalışması gereken alanlarda işbirliğinin önemli olduğuna inandığını kaydetti.

Üçlü işbirliği vurgusu

Japonya Savunma Bakanı Takeshi Iwaya da , anlaşmanın iki ülkeyi de ilgilendiren güvenlik durumlarının analiz edilmesi ve karşılıklı yanıt alınması noktasında  Japonya  ve  Güney Kore  için yararlı bir çerçeve çizdiğini ifade etti. Iwaya Japonya’nın , mayıs ayından bu yana devam eden Kuzey Kore’nin füze denemeleri konusunda Seul ile  istihbarat  paylaştığını hatırlatarak , anlaşmanın  Japonya  , ABD ve  Güney Kore  arasında işbirliğine katkı sağladığını belirtti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 3 =