Trump'tan vatandaşlık açıklaması!

 ABD  Başkanı Donald  Trump  , doğum yoluyla  vatandaşlık  hakkını kaldırabileceğini açıkladı. Böylece  ABD  topraklarında doğan bebekler , aileleri ABD'li değilse  Amerikan  vatandaşı olamayacak.

haber7
0

ABD Başkanı Donald  Trump  Beyaz Saray da gazetecilere yaptığı açıklamada , hükumetinin  ABD  vatandaşı olmayan ve yasa dışı olarak  ABD  ye göç eden insanların doğan çocuklarına  vatandaşlık  hakkına son vermek istediğini açıkladı.

Doğum yoluyla  ABD  vatandaşlığı hakkı veren yasayı kaldıracak bir kararname imzalayacağını belirten  Trump  , "İnsanlar buraya gelip çocuk doğuruyor ve bebek tüm haklarıyla  ABD  vatandaşı oluyor. Dünyada böyle bir şeyin mümkün olduğu tek ülke biziz. Bu çok saçma ve bunu kaldıracağım" şeklinde konuştu.

ABD anayasasının ilgili 14. maddesi: "Amerika Birleşik Devletleri’nde doğmuş veya Amerika Birleşik Devletleri uyruğuna geçmiş ve Amerika Birleşik Devletleri hukukuna tabi olan herkes , Birleşik Devletlerin ve ikamet etmekte oldukları eyaletin vatandaşıdır" şeklinde yer alıyor.

1861 yılında ABD’deki İç Savaş’tan sonra Afrika’dan getirilen siyah Amerikalıların tam  vatandaşlık  haklarına sahip olmaları için Anayasada yapılan yeni düzenleme ile ,“ABD’de ikametgah eden tüm insanlara”  vatandaşlık  hakkı verilmişti. O zamandan beri , ebeveynleri  Amerikan  vatandaşı olsun ya da Amerika Birleşik Devletleri nde yasal olarak yaşayan olsun olmasın , Amerika Birleşik Devletleri nde doğan çoğu kişiye  vatandaşlık  hakkı verilmektedir. Başkan Donald  Trump  , yaklaşık bir yıl önce ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 1 =