Pompeo'dan Grönland görüşmesi!

 ABD  Dışişleri Bakanı Mike  Pompeo  , Trump'ın  Danimarka  ziyaretini iptal etmesinin ardından Danimarkalı mevkidaşı ile görüşme gerçekleştirdi.

haber7
0

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus , dünkü basın brifinginde Dışişleri Bakanı  Pompeo  nun , Danimarkalı mevkidaşı Jeppe Kofod ile görüştüğünü söyledi.

Ortagus , görüşmede iki ülke arasında  Grönland  dahil olmak üzere  Arktik bölgesindeki işbirliğini işbirliğini artırma olasılığının tartışıldığını belirtti.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi ,  Trump  ın toplantılarda , yemeklerde ve sohbetlerde danışmanlarına  ABD  nin  Grönland  i alıp alamayacağını sorduğunu ,  Grönland  ın bol kaynaklarının ve jeopolitik öneminin bahsi geçtiğinde ilgiyle dinlediğini yazmıştı. Haberde isminin açıklanmasını istemeyen iki kaynak da  Trump  ın Beyaz Saray danışmanından bu konuyu araştırmasını istediğini aktarmıştı.

Associated Press (AP) ajansının  Trump  ın yakın çevresinden olduğunu belirttiği bir kaynağa dayandırdığı haberinde de kaynak ,  Trump  ın  Grönland  i satın alma konusunu müzakere ettiğini ancak bu konuda ciddi olmadığını söylemişti.

Grönland Dışişleri Bakanlığı , konuyla ilgili "Grönland , mineraller , saf su ve buz , balık stokları , deniz ürünleri , yenilenebilir enerji gibi değerli kaynaklar açısından zengin ve macera turizmi için yeni bir mecra. İş yapmaya açığız ancak satılık değiliz" açıklamasını yapmıştı.

Frederiksen ,  Trump  ın  Grönland  ı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =