Almanya'dan 'Güvenli Bölge' açıklaması

 Almanya  Savunma Bakanı Karrenbauer , Türkiye'nin ABD ile koordineli bir şekilde Suriye'nin kuzeyinde oluşturulmak istediği  Güvenli  Bölge'ye ilişkinn yaptığı açıklamada Suriye'de  Güvenli   Bölge  tes

haber7
0

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer , Bağdat temaslarının ardından Erbil i ziyaret etti. Karrenbauer , Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Karrenbauer , Suriye de oluşturulması planlanan  Güvenli Bölge  ve terör örgütü DEAŞ ın Irak taki varlığı hakkında açıklamalarda bulundu.

Suriye de oluşturulacak  Güvenli Bölge  konusunda Alman Bakan , şunları söyledi:

"Suriye de güvenlik ve istikrarın sağlanması önemli. Suriye deki durumu dikkatle izliyoruz. Orada yürütülen süreç , Irak ın güvenlik durumunu da etkileyecek."

Karrenbauer ,  Almanya  nın Irak güvenlik güçlerine yönelik askeri eğitimlerinin devam edip etmemesi konusunda ise bunun Federal Meclisin onayına ihtiyaç duyduğunu dile getirdi. 

Terör örgütü DEAŞ ile mücadelede Peşmerge güçlerine destek verdiklerini hatırlatan Karrenbauer , Peşmerge güçlerinin kapasitesini güçlendirmek için yardımların süreceğini söyledi.

"BAĞDAT İLE ERBİL UZLAŞIRSA DEAŞ YENİDEN YAPILANAMAZ"

Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail de  Almanya  nın Irak güvenlik güçleri ve Peşmerge güçlerine yönelik askeri yardımlarına değindi.

DEAŞ ın Irak ta yeniden yapılanmaya çalıştığını belirten İsmail , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 8 =