BM'den İdlib uyarısı: 3 milyon sivil tehlike altında

 BM  Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric , Suriye'nin kuzeybatısında tırmanan gerginliğe ve İdlib'e yönelik saldırıların artmasına yönelik yaptığı açıklamada "İdlib'e yönelik saldırıların

haber7
0

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric , günlük basın brifinginde  BM  Genel Sekreteri Antonio Guterres in sivillere , hastanelere ve okullara yönelik devam eden saldırıları kınadığını söyledi.

Suriye nin kuzeybatısında tırmanan gerginliğe dikkati çeken Dujarric ,  İdlib  e yönelik saldırıların artması 3  milyon  sivilin hayatını etkileyecek yeni sorun dalgası yaratabilir. dedi.

Dujarric , tüm taraflara uluslararası insani hukuka saygı göstermesi çağrısı yaparak Rusya ve Türkiye nin 2018 yılında varmış olduğu  İdlib  mutabakatına derhal geri dönülmesi gerektiğini vurguladı.

ÇATIŞMALAR NEDENİYLE 10 KEZ YERİNDEN EDİLENLER VAR

İdlib e yönelik dünkü saldırılarda 3 sivilin hayatını kaybettiğini kaydeden Dujarric , aralarında 2 çocuğun da olduğu 14 kişinin ise yaralandığını belirtti.

Dujarric , çatışmalar nedeniyle Hama nın kuzeyinde 15 bin kişinin yerinden edildiğini ve son 4 ayda ise yarım milyondan fazla kişinin evlerini tekrar terk etmek zorunda kaldığını hatırlatarak "Çok sayıda kişi çatışmalar nedeniyle ülke içinde 5 kez yerinden edildi , bazıları ise 10 kez yaşadığı yeri terk etmeye zorlandı." diye konuştu.

Suriye nin kuzeybatısındaki  İdlib  ili , neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin kalesi olarak biliniyor. İç ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =