Ruhani tehdit etti! Eğer bizi engellerseniz...

 İran  Cumhurbaşkanı Hasan  Ruhani  , ülkesinin petrol ihracatının tamamen engellenmesi halinde uluslararası deniz yollarının eskisi gibi güvenli olmayacağını söyledi.

haber7
0

İran lideri Ayetullah Ali  Hamaney  in ofisinden yapılan açıklamaya göre , Cumhurbaşkanı  Ruhani  ve hükümet yetkilileri başkent Tahran da  Hamaney  le bir araya geldi. 

Ruhani , burada yaptığı açıklamada ,  ABD  nin azami baskı politikasına karşın  İran  ın petrol piyasasında denge ve istikrarı sağladığını savundu.

Washington yönetiminin  İran  ın petrol ihracatını sıfırlama hedefinin gerçekleşmediğini belirten  Ruhani  , "Küresel güçler ,  İran  ın petrol ihracatının tamamen engellenmesi ve sıfırlanması halinde , uluslararası deniz yollarının eskisi gibi güvenli olmayacağını biliyor. Dolayısıyla  İran  a karşı tek taraflı baskılar , onların menfaatini ve bölgenin güvenliğini temin edemez." değerlendirmesinde bulundu. 

ABD nin  İran  a yönelik yaptırımlarını "terör eylemi" şeklinde niteleyen  Ruhani  , "ABD , çocuklar ve kadınlar dahil olmak üzere  İran  halkının tamamına karşı ekonomik savaşa başvurdu." ifadelerini kullandı.  

Washington yönetiminin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesinden sonra uyguladığı yaptırımlara karşılık  İran  ın anlaşmadaki taahhütlerini kademeli olarak azaltma kararı aldığına işaret eden Ruhani , "Anlaşmanın taraflarıyla yapacağımız görüşmeler başarılı olursa şartlar değişebilir ancak başarılı olmazsa biz kendi yolumuzu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =