Ayı ile selfie için tehlikeyi göze aldılar

Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki ormanlık alanda yaşayan ve dünyada "göç eden ayılar" olarak literatüre giren bozayılar , zaman zaman beslenmek için indikleri çöplükte , tehlikeye ald

haber7
0

İlçe merkezine 2 kilometre uzaklıktaki Acısu mevkisinde bulunan yaklaşık 5 dönümlük çöp dökme alanı , sarıçam ormanlarıyla kaplı Sarıkamış Ormanları nda yaşayan ve yiyecek arayan ayıların uğrak mekanı haline geldi.

Ayıların çöplüğe sık sık gelmeleri üzerine bozayıları görmek isteyen meraklı vatandaşlar , hem gündüz hem de gece bazen yaya olarak bazen de araçlarıyla bu bölgeye geliyor.

Vatandaşlar , yetkililerin uyarılarına ve tehlikeye rağmen , bozayıları yakından izliyor. Bazı vatandaşların , ayılara yaklaşarak cep telefonlarıyla özçekim yapmaları ya da fotoğraf çekmeleri dikkati çekiyor.

KuzeyDoğa Derneği Bilim Koordinatörü Emrah Çoban , AA muhabirine yaptığı açıklamada , bilimsel çalışmalar sırasında bozayıların davranış değişikliklerini incelemek için Sarıkamış çöplüğüne ziyaretlerde bulunduklarını söyledi.

Çoban , Sarıkamış çöplüğünün ayıların durağı olduğunu , ekolojik bir tuzak olan bu alanın insanlar için de seyir noktası haline geldiğini belirterek , "İnsanlar bozayılar orada beslenirken aslında ne kadar tehlikeli hayvanlar olduğunun farkında değiller. Bir bozayının , siz arabadan izleseniz bile sinirli anında sizi arabadan çıkarması çok kısa sürecektir. Bunların olmaması için insanların çöplüğe gitmemelerini tavsiye ediyoruz." dedi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 3 =