Çin'e 5 milyon ton Türk mermeri gönderildi

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Deng Li , Türkiye ile Çin arasındaki  Mermer  ticaretinin önemine değinerek , Türkiye'den ülkesine geçen yıl 5  milyon   ton  blok mermerin gönderildiğ

haber7
0

Mermercilikte 3 bin yıldan fazla geçmişi olan Afyonkarahisar ın İscehisar ilçesinde , 500 e yakın  Mermer  işletmesinde üretilen "Afyon mermeri" , başta Çin ve Hindistan , ABD , Irak , Fransa , Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan olmak üzere 120 ülkeye ihraç ediliyor.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odasının (ATSO) verilerine göre , 2018 de 109  milyon  250 bin dolar , 2019 da ise 113  milyon  750 bin dolarlık  Mermer  ihracatı yapıldı.

İhracat yapılan ülkelerden Çin den gelen bazı iş adamları ve ticari heyetler , ilçedeki  Mermer  üreticileriyle görüşmelerinin ardından sipariş veriyor. 

Büyükelçi Deng Li , Çin de kullanılan ithal mermerlerin yüzde 60 ının Türk  mermeri  olduğunu ifade etti.

Türkiye nin ihraç ettiği mermerin yüzde 50 sinin Çin e gittiğini belirten Deng , bu nedenle iki ülke arasında istikrarlı ve uzun vadeli ticari bir ilişki olduğunu dile getirdi.

Çin ve Türkiye arasında  Mermer  konusundaki bu iş birliğin sağlam zemine oturtulduğuna vurgu yapan Deng , "Bu yüzden Türk mermerini Çin piyasasındaki geleceğine çok sıcak bakıyorum. Çin e geçen yıl 5  milyon   ton   Mermer  gitti. O yüzden bence bu yılki rakam bundan daha büyük olacaktır. Çin in gayri safi yurt içi hasılasının büyüme hızına bakabilirseniz eğer , bizim piyasa büyüme oranı çok istikrarlı bir şekilde yükselirse , o zaman Türk mermerine olan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =