ATM'lerde kafa karıştıran sahte paralar

ATM'lere  sahte   para  koyup gerçeğini çeken iki çeteye yapılan operasyon sonrası çok sayıda ATM'den  sahte   para  verildiği yönündeki iddialar kafaları karıştırdı.

haber7
0

Son yıllarda dolandırıcıların geliştirdiği en dikkat çekici yöntemlerden biri hiç şüphesiz  sahte  paraların  ATM   lerde  orijinalleri ile değiştirilmesi oldu. İlk defa 2017 yılında Kırklareli nde ortaya çıkarılan yöntem geçtiğimiz aylarda ise Mersin de düzenlenen operasyonda tespit edildi.

Mersin de gerçek paraların belirli yerlerini keserek ,  sahte  banknotlara yapıştırarak , çok sayıda banka  ATM  sine yatırıp , daha sonra başka  ATM  den gerçek  para  olarak çeken 4 kişi yakalandı.

SAÇ SPREYİ İLE  ATM  YE KABUL ETTİRDİLER

2017 yılındaki Kırklareli ndeki dolandırıcılık vakasında ise dolandırıcıların bastıkları gerçeğe en yakın  sahte  paraları saç spreyi sıkarak  para  çekme makinelerine kabul ettirdikleri tespit edilmişti. Organize suç örgütünün bu yolla yaklaşık 20 milyon liralık vurgun yaptığı da iddia edilmişti.

ÖZELLİKLE İKİ BANKNOT TERCİH EDİLİYOR

Söz konusu her iki olayda da  sahte  olarak  ATM  lere yatırılıp çekilen banknotlarda genellikle yüksek meblağlar olması nedeniyle 100 ile 200 TL lik paraların kullanıldığı tespit edildi.

GÜVENLİK AÇIĞI MI VAR?

Gerçek banknottan bir parçanın birleştirilmesi ve basılan  sahte  banknotların saç ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 2 =