Filipinler'den Çin'e sert tepki!

 Filipinler  Devlet Başkanı Rodrigo  Duterte  ,  Çin  savaş gemilerinin başkent Manila kıyılarında dolaşmasının ardından ülkenin karasularında izinsiz seyahat eden yabancı gemilerin bundan sonra “düşmanca” muamele g&oum

haber7
0

Çin Donanmasına bağlı savaş gemileri  Filipinler  in karasularını defalarca ihlal etmiş geçtiğimiz günlerde de başkent Manila kıyılarına yaklaşmışlardı.  Filipinler  Devlet Başkanı Rodrigo  Duterte  konuyla ilgili yaptığı açıklamada , bundan sonra sınırları ihlal eden gemilerin düşmanca muamele göreceğini ifade etti.

Duterte nin Sözcüsü Salvador Panelo ise çevre ülkelerden daha şeffaf olmalarını talep ederek , Karasularımızı geçen tüm yabancı gemiler , geçişten önce uygun hükümet otoritesini haberdar etmeli ve izin almalıdır. Ya dostça bir şekilde bir uyum sağlarız ya da dostça olmayan bir şekilde güç kullanırız dedi.

Güney Çin Denizi nde  Filipinler  in kontrol ettiği bölgelerde Çin e ait balıkçı tekneleri , sahil güvenlik , askeri ve ticari gemiler 2016 yılından beri ihlallerde bulunuyor. Çin hükumeti , yılda 3 trilyon dolarlık ticari faaliyet yapan gemilerin kullandığı Güney Çin Denizi nde ,  Filipinler  , Malezya , Vietnam , Tayvan ve Brunei nin karasularının bulunduğu bölgelerde hak iddia ediyor. 

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 2 =