AB'den İngiltere'ye Brexit tepkisi

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ,  İngiltere  Başbakanı Boris Johnson'ın ,  Brexit  anlaşmasındaki "tedbir maddesinin" kaldırılmasına yönelik teklifine ilişkin , "Tedbir maddesine karşı çıkanlar ve

haber7
0

Tusk , Johnson ın kendisine gönderdiği mektuba , Twitter dan yaptığı paylaşımla cevap verdi. İrlanda Adası nda ,  Brexit  ten sonra fiziki sınır oluşturulmasını önlemeye dönük "tedbir maddesi"nin herhangi bir alternatif bulununcaya kadar "güvence" olduğuna dikkati çeken Tusk , "Tedbir maddesine karşı çıkanlar ve gerçekçi bir alternatif sunmayanlar , kabul etmek istemeseler de (iki İrlanda arasında) tekrar sınır inşa etme taraftarı olanlardır." ifadelerini kullandı.

 

 

Johnson , Tusk a dün gönderdiği mektupta ,  İngiltere  nin AB ile vardığı  Brexit  anlaşmasının İngiliz parlamentosunda üç kez reddedilmesine yol açan Kuzey İrlanda sınırına ilişkin "tedbir maddesini" kaldırmayı önermişti.

Ayrıca  İngiltere  Başbakanı Johnson , mektupta , söz konusu maddeyi "antidemokratik" ve "İngiltere nin egemenliğiyle bağdaşmaz" şeklinde nitelendirmişti.

 

 

BREXİT SÜRECİ

Johnson , ülkeyi AB den 31 Ekim de anlaşma olsun veya olmasın ayırmaktaki kararlılığını sık sık yineliyor. Theresa  may  in AB ile vardığı  Brexit  anlaşması , parlamentoda üç kez reddedilmişti.

Reddedilen anlaşma ,  İngiltere  ile AB arasında  Brexit  sonrasında iki yıllık geçiş süreci öngörüyordu. Bu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 8 =