Haluk Dursun'un vasiyet niteliğinde son konuşması

Trafik kazasında hayatını kaybeden Kültür ve Turizm  Bakan Yardımcısı  Prof. Dr.  Ahmet Haluk Dursun  , son konuşmasını '4. Tarihi Roman ve Romanda Tarih Bilgi Şöleni'nde yaptı.

haber7
0

Van ın Erciş ilçesindeki trafik kazasında hayatını kaybeden Kültür ve Turizm  Bakan Yardımcısı  Prof. Dr.  Ahmet Haluk Dursun  , son konuşmasını bugün  Malazgirt  Zaferi nin 948. yıl dönümü kapsamında düzenlenen "4. Tarihi Roman ve Romanda Tarih Bilgi Şöleni"nde yaptı.

Dursun , Türkiye Yazarlar Birliği öncülüğünde , kaymakamlık , belediye , Türk Tarih Kurumu ve Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) desteğiyle gerçekleştirilen şölende , hasbihal etmekten , halleşmekten ve bu coğrafyayla helalleşmekten , bütün bunların hepsiyle bir arada olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi.

Bakan yardımcılığı dışında tarih ve Osmanlı tarihi profesörlüğü bulunduğunu aktaran  Dursun  , şunları kaydetti:

"Bugünkü çalışmanın da içeriğinde dercedilmiş olan mevzuya bir Türkoloji kongresinde , İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde , bir konuşmacının bir uyarısıyla kendime geldim , tarihçi nasıl olunur duygusunu anlama bakımından. Orhan Şaik Gökyay hocaydı. Kongrenin kapanış konuşmalarından bir tanesinde , çok kıymetli hocalar vardı. Tarihçiler siz kendi aranızda konuştunuz. Kendinize göre tarihi tefsir ettiniz , tarihi yorumladınız ama kendinize çok da fazla güvenmeyin. Bu işin eksiği edebiyatçılardır. Edebiyatçıların da ağzından tarihi onların da hissiyatını , heyecanını dinlemek , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 8 =