Orman yangınları 9 bin kişiyi yerinden etti

İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan Büyük Kanarya'da cumartesiden bu yana kontrol altına alınamayan yangınlar nedeniyle 9 bin kişi tahliye edildi.

haber7
0

İspanya nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan Büyük Kanarya da cumartesi gününden bu yana kontrol altına alınamayan  Orman  yangınlarında 6 bin hektar alan kül olurken yaklaşık 9 bin kişi bölgeden tahliye edildi.

BBC nin haberine göre , Kanarya Adaları özerk yönetimi yetkilileri , cumartesi günü  Büyük Kanarya Adası  nın Tejeda kasabası yakınlarında başlayan ve adanın dağlık bir bölgesinde iki cephede yayılarak ormanlık alanları da kaplayan yangın nedeniyle yaklaşık 9 bin kişinin tahliye edildiğini bildirdi.

Yetkililer , yer yer 50 metreye kadar yükselen alevlerin 6 bin hektarlık alanı sardığını belirtti.

Durumu , "benzeri görülmemiş bir çevre trajedisi" olarak nitelendiren yetkililer , yüksek sıcaklıklar , sert rüzgarlar ve düşük nem nedeniyle yangınla mücadele çabalarının yetersiz kaldığını kaydetti. 

Yetkililer , 14 uçak ve helikopterin katıldığı yangın söndürme çalışmalarında , karada 200 ü ordu mensubu , yaklaşık 700 itfaiyecinin görevlendirildiğini ifade etti.

Yerleşim alanlarına ve turistik noktalara sıçramayan yangının , adanın en eski bazı çam ormanlarına ev sahipliği yapan Tamadaba doğal parkına doğru yayıldığı belirtildi.

Özerk yönetim hükümeti başkanı Angel Victor Torres , gazetecilere yaptığı açıklamada , yangının henüz kontrol altına alınamadığını ve yangın ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 8 =