Hint bakandan 'yer çekimi' iddiası

Hindistan'da İnsan Kaynakları Bakanı Ramesh Pokhriyal ,  yer   çekimi  kanununun  Hint  matematikçiler tarafından yüzyıllar önce bulunduğunu ileri sürdü.

haber7
0

İngiliz Mirror gazetesinin haberine göre ,  yer  çekimi kanununun İngiliz bilim insanı Sir Isaac Newton değil , asırlar önce yaşayan  Hint  matematikçiler tarafından keşfedildiğini öne süren Pokhriyal , ülkedeki bilim insanları ve kurumlarına eski  Hint  uygarlığı üzerine daha fazla araştırma yapmaları çağrısında bulundu.

Hint bilginler Charaka ve Aryabhata gibi isimlerin yapıtlarının incelenmesi gerektiğini söyleyen Pokhriyal , bu isimlerin Newton dan çok daha önce eserlerinde  yer  çekimi kanununa  yer  verdiklerini savundu.

Milattan önce 3. yüzyılda yaşayan Charaka , eski Hindistan da geliştirilen sağlık ve yaşam sistemi Ayurveda nın önemli isimlerinden biri olarak tanınıyor.

- İngiliz bilim insanı Sir Isaac Newton

Isaac Newton tarafından keşfedilen  yer  çekimi kanununun , Newton ın altında oturduğu ağaçtan düşen bir elmayı gözlemlemesi üzerine keşfettiği hikayesi ilgi çekiyor.

Ünlü bilim insanının çığır açan çalışmaları arasında bulunan  yer  çekimi ve kütle çekim kanunlarının , günümüz bilim dallarına büyük katkılar sağladığı biliniyor.

Newton un  yer  çekimi kanunlarını keşfetmesine yardımcı olduğuna inanılan ve her yıl yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilen Kent Çiçeği ağacı , 2002 de İngiltere Ağaç Konseyi tarafından milli miras ilan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 9 =