Karar hukuki yorumlar siyasi

 Diyarbakır  ,  Mardin  ve  Van  Büyükşehir Belediye Başkanları terörle bağlantıları nedeniyle görevlerinden uzaklaştırıldı. Uzmanlar kayyum kararını Haber7 için değerlendirdi.

haber7
0

HDP’li  Diyarbakır  ,  Mardin  ve  Van  Büyükşehir Belediye Başkanları görevden uzaklaştırıldı. 3 ilin valileri belediye başkanı olarak görev yapacak.

Uzmanlar , İçişleri Bakanlığı’nın kayyum kararını Haber7.com için değerlendirdi. Kayyum atama kararının gerekli olduğunu vurgulayan uzmanlar , kararın bölgenin kalkınması adına da daha faydalı olacağını belirtti.

OLMASI GEREKEN BİR MÜDAHALE

Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı , kararın yerinde olduğunu belirterek , “Olması gereken bir müdahale , zamanında yaptılar” dedi. Anayasa’nın ilgili kanunlarının bunu emrettiğini vurgulayan Pazarcı , “Teröre destek vermekten dolayı bu belediye başkanları görevden alındı” ifadelerini kullandı.

Terörün insanlık suçu olduğunu ifade eden Pazarcı , 2003’te İspanya’da Batasuna Partisi’nin de terör suçundan kapatıldığını hatırlattı. Pazarcı şunları söyledi:  

“Bu  Karar  Avrupa Birliği normlarına da uygun bir harekettir. 2003 yılında İspanya da ETA ya destek veren  siyasi  parti Batasuna kapatıldı. Ve bizdeki HDP-PKK ilişkisine çok uyuyor. Kararın gerekçesi , elemanlarının Venezuela da bir mitinge gidip boy göstermeleri , terörü kınamamaları ve teröristlere ödül vermeleriydi. Daha sonra İspanya Anayasa Mahkemesi nde onandı. 2009 da AİHM de bu kararı onadı. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =