Dünyada yaklaşık 132 milyon kişi yardıma muhtaç durumda

 Dünyada  42 ülkeden  yaklaşık   132   milyon   kişi  uluslararası insani yardım ve korumaya muhtaçken , bu yıl bunlardan  yaklaşık  94 milyonuna yardım ulaştırılabileceği tahmin ediliyor.

haber7
0

Dünyada bu yıl 42 ülkeden  yaklaşık   132   milyon  kişinin insani  yardıma  muhtaç  durumda  olduğu , bu kişilerin sadece 93 milyonuna yardım ulaştırılabileceği tahmin ediliyor. Her 70 kişiden biri çatışma , afet , gıda güvensizliği , cinsel istismar , insan kaçakçılığı , zorla yerinde edilme gibi sebeplerle insani  yardıma  ihtiyaç duyuyor. Geçen yıl insani yardımların karşılanabilmesi için gerekli miktar 24 ,88 milyar doları bulmasına rağmen bu miktarın yüzde 56 sı karşılanabildi.

"19 Ağustos Dünya İnsani Yardım Günü" vesilesiyle insani  yardıma  muhtaç ülke ve halklarının durumu bir kez daha gündeme geldi. 

AA muhabirinin  Birleşmiş Milletler  İnsani Yardım Koordinasyon Ofisinin (OCHA) yayımladığı "Küresel İnsani Değerlendirme 2019" raporundan derlediği bilgilere göre , ülkelerin kalkınma oranları artmasına karşın her 70 kişiden biri çatışma , afet , gıda güvensizliği , cinsel istismar , insan kaçakçılığı , zorla yerinde edilme gibi sebeplerle insani  yardıma  ihtiyaç duyuyor.

Yardıma en çok ihtiyacı olan ülkeler sıralamasında ciddi insani kriz yaşayan Yemen başı çekerken , bu ülkeyi kriz , iç savaş , afet gibi durumlarla mücadele eden Suriye , Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) , Etiyopya , Nijerya ve Güney Sudan takip ediyor.  Raporda bu yıl insani ihtiyaçların daha da artabileceği uyarısında da ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 7 =