Malatya'dan 112 ülkeye kuru kayısı ihracatı

Dünya  kuru   kayısı  üretiminin yüzde 85'inin yapıldığı Malatya'dan sona eren ihracat sezonunda  112   ülkeye  , 99 bin 461 ton  kuru   kayısı  ihraç edildi.

haber7
0

Yaklaşık 8 milyon  kayısı  ağacının bulunduğu  Malatya  da yetiştirilen  kayısı  , bu yıl da dünyanın ağzını tatlandırdı.

"Antep baklavası" ve "Aydın inciri"nden sonra Avrupa Birliği tarafından coğrafi işaret alan üçüncü ürün olan "Malatya kayısısı" , geçen sezon (1 Ağustos 2018 - 31 Temmuz 2019)  112  ülkeye  kayısı  gönderdi.

Bu ihracat sayesinde ülkeye 251 milyon 77 bin dolar girdi sağlandı. Kayısıda tutar bakımından en fazla ihracat ABD , Fransa , Almanya , Brezilya ve Avustralya ya yapıldı.

İhracat rakamlarında Ruanda ya yapılan 3 , Gana ya yapılan 22 ve Angola ya yapılan 28 kilogramlık satış dikkati çekti.

   

Kuru kayısıda hedef yeni pazarlar

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan , geçen ihracat sezonunda hedeflerini tutturduklarını belirtti.

İhraçlar sayesinde ülkeye 251 milyon 77 bin dolar girdinin sağlandığını dile getiren Özcan , "En önemli alıcılarımız geçtiğimiz yıllarla kıyasladığımız zaman yine Avrupa ülkeleri olmuştur.  kayısı  ihracatının yüzde 25’ini Avrupa ülkelerine yapıyoruz. En önemli alıcı grubumuz Avrupa ülkeleridir. Önemli alıcılarımızdan bir tanesi de Amerika Birleşik Devletleri dir. Yaklaşık 10-13 bin ton gibi bir rakamı da ABD ye ihraç ediyoruz. Toplamda  112  ülkeye ihracat gerçekleştirdik." diye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 6 =