Putin, bu kez Türk firmasının yaptığı havalimanını açacak

Daha önce Rusya'daki , stratejik öneme sahip Mercedes fabrikasını yaparak dikkatleri üzerine çeken Türk firması Esta Construction'un inşa ettiği Saratov'daki Gagarin Havalimanı'nda ilk deneme uçu

haber7
0

Moskova Vnukovo Havalimanı ndan kalkan Boeing 737-800 tipi uçak , Saratov daki yeni Gagarin Uluslararası Havalimanı na inerek ilk deneme uçuşunu gerçekleştirdi. Havacılık ritüeli gereği piste inen ilk uçak , itfaiye ekipleri tarafından su takı ile karşılandı.

Rusya nın resmi havayolu şirketi Aeroflot un yan kuruluşu olan Pobeda Airlines e ait uçak , Moskova dan kalkarak Meclis alt kanadı Duma Başkanı Vyacheslav Volodin , Federal Hava Taşımacılığı Ajansı Başkanı Alexander Neradko , yatırımcı temsilcileri ve havalimanı inşaatı projesinin diğer katılımcıları ile birlikte Gagarin Havalimanı na indi. Uçuşta , Esta Construction un sahibi Bahattin Demirbilek ve Rusya Genel Müdürü Erdal Güner de yer alırken; ilk yolcuları , Vali Valery Radaev ve Saratovlu eski havacılar karşıladı.

Uzaya ilk çıkan insan olan Yuri Gagarin in adını taşıyan havalimanının inşaatını yapan Demirbilek , havalimanına konulan uzay mekiğinin yanında poz vererek , stratejik projeleri  Türk  kalitesi ile inşa etmenin gururunu yaşadıklarını belirtti. Devletin ve bölge yönetimi ile özel yatırımcının ortaklığı ile yapılan havalimanının toplam maliyet 20 milyar ruble olarak tahmin ediliyor.

Yılda bir milyon yolcu kabul etmesi planlanan havalimanının yolcu terminali 23 bin metrekareden oluşuyor. Havalimanının pisti , üç bin metre uzunluğa ve 45 metre ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =