Brezilya açıkladı! Terör listesine alacağız

Breziya yönetimi , Lübnan Hizbullahı'nı terörist olarak ilan etmeye hazırlanıyor. Ülkenin aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro , dış politikasını Trump yönetimiyle hizalıyor.

haber7
0

Bloomberg de Samy Adghirni imzalı haberde adı verilmeyan fakat konuyla alakalı doğrudan bilgisi olan üç kişinin beyanlarına dayanarak Bolsonaro nun Donald Trump ile daha güçlü bağlar kurma çabalarının bir parçası olarak  Brezilya  nın  Hizbullah  ı terör  listesine  almaya hazırlandığı belirtildi.

Trump ile ticaret anlaşmaları isteyen  Brezilya  nın aşırı sağcı yönetimi , dış politikasını  ABD  ile hizalamaya çalışıyor.

Bu kapsamda  Brezilya  nın olası  ABD  Büyükelçisi ve Devlet Başkanı Bolsonaro nun oğlu Eduardo da  Hizbullah  ve Hamas karşıtı açıklamalarla tanınıyor.

İRAN İLE İLİŞKİLERİ ZEDELEYEBİLİR

Ancak bu yönde atılacak bir adım İran ile ilişkileri zedeleyebilir.

Hizbullah ın müttefiki ve destekçisi İran ,  Brezilya  dan her yıl 2 ,5 milyar dolarlık ithalat gerçekleştiriyor.

Öte yandan  Hizbullah  ı direkt hedef almanın ülkede terörü artırabileceği değerlendiriliyor.KÖRFEZ ZİYARETİ ÖNCESİ KARAR VERİLECEK

Hizbullah ın terör  listesine  alınıp alınmayacağına ilikin kararın Bolsonaro nın Ekim ayındaki örgüt karşıtı iki ülke olan Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan ziyaretleri öncesinde açıklanabileceği değerlendiriliyor.DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =