Uzmanlar uyardı: Hollanda fare istilası ile karşı karşıya!

 Uzmanlar  , Avrupa Birliği (AB) kuralları uyarınca kimyasal böcek ilaçları için getirilen yasağın devamı halinde birkaç yıl içinde Hollanda'nın  fare  ve sıçan istilasına uğrayacağını duyurdu.

haber7
0

Hollanda Hayvan Zararlıları Bilgi ve Danışma Merkezi (KAD) ,  Hollanda  nın çok yakın bir zamanda , eğer önlem alınmazsa eşi benzeri görülmemiş bir  fare  ve sıçan salgınına maruz kalacağı uyarısında bulundu.

Uzmanlar ,  Hollanda  nın  karşı   karşıya  kaldığı tehlikenin sebebi olarak , AB tarafından kimyal böcek ilaçlarının yasaklanmasını gösterdi.

KAD a göre , şehirlerde şu an  fare  ve sıçan sayısı ciddi bir artış gösterirken , çözüm için kimyasal ilaçlardan daha iyi bir alternatif yok.

Yerel sağlık kuruluşları , 2017 den bu yana , Amsterdam daki sıçan sayısının yüzde 25 e , Rotterdam daki sayının ise 2 katına çıktığını belirtti.

BÜYÜK FELAKET KAPIDA

Bitki Koruma Ürünleri ve Biyositlerin Yetkilendirilmesi Kurumu nun (CTBG) önerisiyle , 2014 yılında  fare  zehrini de kapsayan kemirgen öldürücülerin yasaklanması kararlaştırıldı.

Bu kimyasalların çevre ve özellikle de yırtıcı kuşlara zarar ciddi verdiği belirtilerek , 2023 ten itibaren hiçbir şekilde kullanımına izin verilmeyeceği açıklandı.

KAD a göre , bu karar  Hollanda  için "büyük bir felakete" neden olacak.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 4 =