Açıklama geldi: Ödemeler 20 gün içinde yapılacak

Toprak Mahsulleri Ofisince (TMO)  fındık  müdahale alımları için randevu verilmesine bugün itibarıyla başlanırken , ürün alım bedellerinin ise üreticiye 20  gün   içinde  ödenmesi sağlanacak.

haber7
0

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın talimatıyla TMO nın fındıkta müdahale alımı yapması kararı alınırken , ofis tarafından  fındık  alımına ilişkin her türlü teknik altyapı , personel ve finansman hazırlıkları tamamlandı. 

Söz konusu alımla , fındık piyasalarında istikrarın sağlanması , üreticilerin pazarlama sorunlarının ortadan kaldırılması , depolama ve finansman ihtiyaçlarının giderilmesi sağlanacak.

TMO tarafından , yüzde 50 sağlam iç  fındık  esasına göre , Giresun kalite kabuklu  fındık  kilogram başına 17 lira , levant kalite kabuklu  fındık  16 ,50 lira , sivri kalite  fındık  ise 15 ,50 liradan satın alınacak. Ürün bedeli ödemeleri en geç 20 gün içerisinde yapılacak. 

TMO tarafından alımı gerçekleştirilecek fındığa yönelik kriterler de belirlendi. Buna göre , kabuklu  fındık  alımları fiziksel analizle gerçekleştirilecek. Sağlam iç  fındık  oranı yüzde 40 ve üzeri , rutubet oranı yüzde 6 ya kadar , buruşuk iç  fındık  oranı yüzde 10 a kadar , çürük ve bozuk iç  fındık  oranı yüzde 3 ve altı , çatlak , kırık ve kabuklu  fındık  içerisinde bulunan iç  fındık  oranı yüzde 5 ve altı , yabancı madde oranı (taş , toprak gibi) yüzde 0 ,5 ve altı olan tüm fındıklar satın alınacak. Eski yıl mahsulü ürünlerin alımı ise yapılmayacak.

Üreticilerin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 5 =