Kriz sona eriyor! 5 sivil üye belirlendi

Sudan'da  sivil  muhalif koalisyon Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) , geçiş sürecinde Devlet Başkanlığı Konseyi (Egemen Konsey) için bugün yemin ederek görevlerine başlaya

haber7
0

ÖDBG den bir yetkili AA ya yaptığı açıklamada , geçiş sürecinde ülkeyi yönetecek konsey için akademisyenler Ayşe Musa , Sıddık Tavır , gazeteci Muhammed el-Fekki Süleyman ile hukukçular Taha Osman ve Hasan Şeyh İdris in isimlerini belirlediklerini ifade etti.

Devlet Başkanlığı Konseyi , 5’i askeri yönetim , 5’i muhalefet koalisyonu tarafından seçilecek ve tarafların üzerinde uzlaştığı  sivil  isimle 11 üyeden oluşacak.

ÖDBG yetkilileri , asker ile muhalefetin konseyin onbirinci üyesinin azınlık gruplardan Kıpti Hristiyanlardan seçilmesi konusunda uzlaştığını belirtti.

Askerin de bugün isimleri açıklamasının ardından Devlet Başkanlığı Konseyi üyelerinin atanması , Askeri Konseyin feshi ve yarın Yargıtay Başkanı huzurunda yemin töreni yapılması bekleniyor.

ANAYASAL BİLDİRİ

AGK ile  sivil  muhalif koalisyon ÖDBG arasında ülkedeki siyasi krizi sonlandıracak ve ortak geçiş yönetimini başlatacak Anayasal Bildiri için cumartesi günü imzalar atıldı.

Sudan da Devlet Başkanlığı Konseyi , kabine ve parlamento olmak üzere 3 yönetim mekanizması olacak.

Konseyi oluşturacak 6  sivil  , 5 asker üye bugün yemin ederek görevine başlayacak.

Yeni konsey tarafından 20 Ağustos ta başbakan atanacak. Kabine üyelerinin 28 Ağustos ta açıklanması , konseyin onayının ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =