Pakistan ve  Hindistan  arasındaki Cammu Keşmir Kontrol Hattı'nda  Hint  askerlerinin  ateş  açması sonucu iki sivil hayatını kaybetti , bir sivil yaralandı.

haber7
0

Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada , sınır köyleri Hot Spring ve Çirikot ta  Hint  askerlerinin  ateş  açması sonucu iki sivilin yaşamını yitirdiği , bir kişinin yaralandığı kaydedildi.

 

 

Açıklamada , bakanlığa çağrılan  Hint  diplomata , "bölgesel barışa tehdit oluşturan" ateşkes ihlali nedeniyle  Hindistan  ın bu tavrının protesto edildiği belirtildi.

BÖLGEDE GERİLİM SÜRÜYOR

 

 

Hindistan ın , yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir e özel statü tanıyan anayasa maddesini iptalinin ardından bölgenin içinde bulunduğu durum ve geleceğiyle ilgili gerilim sürüyor.

Bölgeye özel statü tanıyan maddenin iptal edildiği günden bu yana Cammu Keşmir de yoğun güvenlik önlemleri , kısıtlamaların esnetilmesine rağmen devam ediyor.

CAMMU KEŞMİR ÖZEL STATÜSÜ KALDIRILDI

Hindistan , Cammu Keşmir e ayrıcalık tanıyan anayasanın 370 inci maddesini 5 Ağustos ta iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırdı.

Hindistan da Cammu Keşmir i iki birlik toprağına ayıran "Cammu ve Keşmir in Yeniden Yapılandırılması Teklifi" , önce federal parlamentonun üst kanadı Rajya Sabha da (Eyaletler Meclisi) , daha sonra da federal parlamentonun alt kanadı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =