KYK borçları tamamen silinecek mi? KYK geri ödemeli burslara af geliyor mu?

Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) borcu olanlar için TBMM’ye kanun teklifi sunuldu. 342 bin 282 öğrenciyi yakından ilgilendiren teklifte neler sunuldu?  KYK   borçları  ertelenecek mi?

haber7
0

Üniversite öğrencilerinin eğitimleri boyunca Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ndan aldığı  geri  ödemeli burs borçları  tamamen   silinecek  mi? 4 yıl boyunca  geri  ödemeli kredi alan mezunlar için yeni gelişmeler gelmeye devam ediyor.  Binlerce kişiyi yakından ilgilendiren  KYK  borçlarına ilişkin son durumu sizler için derledik

 

 

KYK BORÇLARI NE ZAMAN SİLİNECEK?

KYK borçları ile ilgili Meclis e sunulan teklifin ardından , affın ne zaman geleceği merak edilmeye başlandı. Meclis gündemine gelmesi beklenen başlıklardan biri de  KYK  kredi borçlarının silinmesi... Meclis 18 Temmuz da tatile girdi. Yaklaşık 2 ,5 aylık aradan sonra Meclis 1 Ekim 2019 tarihinde toplanacak. Meclis in mesaiye başlaması ile birlikte  KYK  borçlarının gündeme gelmesi bekleniyor.

 

 

Kanun gerekçesi olarak da şu ifadelere yer verildi:

"Teklif ile , öğrenim ve katkı kredisi borcu muaccel olan kişilerin , bu borçlarının , gecikme faizi işletilmeksizin işe başladıkları tarihten üç yıl sonrasına ertelenmesi ve yeniden işsiz kalmaları halinde bu borçların tekrar aynı şekilde ertelenmesi amaçlanmaktadır."

Söz konusu kanun teklifinin tam metni şu şekilde;

Kanun teklifi ile öğrenim ve katkı kredisi borcu olanların bu borçlarının işe başladıktan 3 yıl ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =