Trump: Huawei ile iş yapmasını istemiyorum

ABD Başkanı Donald  Trump  , yönetiminin Çinli telekonomünikasyon şirketi  Huawei  Technologies için muafiyet süresinin uzatılıp uzatılmayacağını değerlendirmesine rağmen , ABD'nin  Huawei  ile iş  yapmasını  istemedi

haber7
0

Basın kuruluşlarında Cuma günü yer alan haberlere göre  Huawei  in ABD li şirketlerden ürün almasına izin veren muafiyetin ABD Ticaret Bakanlığı tarafından uzatılması bekleniyor.

 

Reuters in konuya yakın iki kaynağa dayandırdığı haberine göre  Huawei  ye verilen "geçici genel lisans" 90 gün uzatılacak.

Trump , dün New Jersey de makam uçağına binmeden önce gazetecilere yaptığı açıklamada , ulusal güvenlik nedenleriyle  Huawei  ile iş yapmak istemediğini söyledi. Trump , "Şu anda iş yapmayacağız gibi görünüyor. Hiç iş yapmak  istemiyorum  çünkü bu bir ulusal güvenlik tehdidi ve basının konuyu bundan biraz daha farklı bir şekilde ele aldığına inanıyorum" dedi.

Trump ,  Huawei  nin faaliyet alanlarından küçük kapsamlı bazılarının kapsamlı bir yasaktan muaf tutulacağını , ancak bunun "çok karmaşık" olacağını söyledi.  Trump  yönetimin "geçici genel lisansı" uzatıp uzatamayacağını söylemedi.

Aynı gün  Trump  tan önce açıklamada bulunan ABD Ulusal Ekonomik Konsey direktörü Larry Kudlow , Çin ile daha geniş çaplı ticaret müzakerelerinin yapıldığı bir ortamda "iyi niyet" göstergesi olarak Ticaret Bakanlığı nın  Huawei  ye tanıdığı lisans süresini üç ay uzatacağını söylemişti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 6 =