İdlib mutabakatını ihlal ederek kentte ilerleyen  Esed  rejimi , Halep-Şam otoyolu üzerindeki  Han   Şeyhun  ilçesine yaklaştı. Rejim ordusuna İran  destekli  yabancı terörist gruplar ile Rus özel kuvvetleri ve paralı askerleri dest

haber7
0

Rusya nın hava desteğiyle İdlib mutabakatını ihlal ederek kentin güneyinde ilerleyen Beşşar  Esed  rejimi güçleri ,  Han   Şeyhun  ilçesinin sınırlarına yaklaştı.

Son bir haftadır İdlib in güneyindeki Hama kırsalından ilerleyen rejim güçleri , Habit beldesini , Sukeyk ve Teri Tepelerini , Kefreydun ve Sabbağiyye çiftlikleri ile  Han   Şeyhun  ilçesi sınırlarına giriş noktalarından biri olan Fakir Noktası nı ele geçirdi.

İlçeyi batı yönünden kuşatmaya çalışan rejim güçleri , böylece ilçe sınırlarına da 500 metre yaklaşmış oldu.

İran  destekli  yabancı terörist gruplar ile Rus özel kuvvetleri ve paralı askerlerinin destek verdiği rejim güçleri , Han  Şeyhun  un içinden geçen Halep-Şam M5 otoyolunu da kesmek üzere. 

Han  Şeyhun  un önemi

Söz konusu ilçe , 4 Nisan 2017 de  Esed  rejiminin düzenlediği kimyasal silah katliamıyla 100 kişiyi öldürmesinin ardından dünya gündemine oturmuştu.

ABD , 7 Nisan da rejime ait Şayrat askeri hava üssünü vurmuş , Birleşmiş Milletler (BM) ile Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü (KSYÖ) ortak soruşturma misyonu (JIM) , 27 Ekim 2017 de de saldırının rejim tarafından düzenlendiğini doğrulamıştı.

Türkiye ,  Rusya  ve İran 4-5 Mayıs 2017 deki  Astana  toplantısında  Han   Şeyhun  u da içeren alanı İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi ilan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 4 =