Sokullu Mehmet Paşa Camii'ndeki tabela kaldırıldı

Mimar Sinan'ın eseri  Sokullu   Mehmet   Paşa  Camii'nin alt katına açılan kafeyle ilgili yaptığımız haber üzerine yetkililer harekete geçti. Zabıtanın yaptığı incelemede  kafe  işletmesinin gerekli ruhsatları aldığı

haber7
0

Azapkapı da bulunan  Sokullu   Mehmet   Paşa   Camii  nin mahzen kısmına  kafe  açılması ve  cami  duvarına ışıklı  tabela  asılması tepkiyle karşılanmıştı. Yaptığımız haber sonrasında zabıta ekipleri harekete geçerek , kafede incelemelerde bulundu. 

İşletmenin gerekli ruhsatlarının olduğu belirlendi. Öte yandan , işletme sahibi  cami  duvarındaki ışıklı tabelayı kaldırdı. 

 

Ecdat yadigarı camiye zulüm: 450 yıllık camiye  kafe  yaptılar

SOKULLU  Mehmet  PAŞA CAMİİ

1577-78 yıllarında Sadrazam  Sokullu   Mehmet   Paşa  tarafından yaptırılan  cami  , Azapkapı  Camii  olarak da tanınmaktadır. Mimar Sinan ın eseri olan  cami  , 1807 de yangında zarar görmüş , minaresi kısmen yıkılmıştır. 1894 teki depremde harap olan yapı , 1938-41 yılları arasında onarım görmüştür. 

Haliç in kıyısına inşa edilen  cami  , kesme taş malzeme ile fevkani olarak inşa edilmiştir. Alt katında tonozlu mahzenler bulunmaktadır. Kuzey cephede iki uçta yer alan kapılardan sonra merdivenlerle son cemaat yerine çıkılmaktadır. Mekan sivri kemerli alınlıklı dikdörtgen açıklıklı bir sıra pencere ile aydınlatılmış olup üzeri de kurşun kaplı meyilli bir çatı ile örtülüdür. Son cemaat yerinde iki yanda yer alan birer kapı ile harime geçiş sağlanmıştır.

Harim kareye yakın bir planda ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =