Kabil'deki saldırıyı DAEŞ üstlendi

Afganistan'ın başkenti Kabil'de dün gece bir düğünde düzenlenen , 63 kişinin hayatını kaybettiği , 182 kişinin yaralandığı intihar saldırısını terör örgütü DEAŞ üstlendi.

haber7
0

Terör örgütüyle bağlantılı internet sitesinde yayımlanan açıklamada ,  Kabil   deki  intihar saldırısını örgüt adına hareket eden Pakistan vatandaşı bir militanın yaptığı ileri sürüldü.

Açıklamada ,  Terör  eyleminde intihar saldırısının yanı sıra bomba yüklü bir aracın da patlatıldığı iddia edildi.

Kabil in batısında , Şii Hazara topluluğunun yoğun yaşadığı bölgede , Kasri Dubai adlı düğün salonunda düzenlenen saldırıda , intihar bombacısının üzerindeki düzeneği kalabalığın içinde patlatması sonucu aralarında kadınların ve çocukların bulunduğu 63 kişi yaşamını yitirmiş , 182 kişi yaralanmıştı.

Görgü tanıkları intihar bombacısının , müzisyenlerin bulunduğu , çocukların ve düğüne katılanların eğlendiği sahneye yakın bölümde patlattığını aktarmıştı.

DEAŞ , Afganistan da faaliyet göstermeye başladığı 2014 ten bu yana ülkedeki Şii Hazara topluluğunu hedef alan çok sayıda  Terör  saldırısı gerçekleştirmişti.

Düğün salonunun olduğu caddede 7 Ağustos ta başka bir  Terör  saldırısı düzenlenmişti. Meydanda bulunan güvenlik güçlerini hedef alan bomba yüklü araçla yapılan saldırıda 14 kişi ölmüş , çoğu sivil 145 kişi yaralanmıştı.

Terör saldırılarının Afganistan da son dönemde ABD ile Taliban arasında , ülkede kalıcı bir barışa ulaşmak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =