"Avrupa'da en ucuz sigara Türkiye'de"

 TBMM   Sağlık  ,  Aile  , Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanvekili Durgut , Satın alma gücü paritesine göre hesaplandığında Türkiye  sigara  fiyatında 37  Avrupa  ülkesi içinde en  ucuz  ülke." dedi.

haber7
0

TBMM  Sağlık  ,  Aile  , Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut , vergi artışları ile  sigara  tüketiminin azaltılması , hayatların kurtarılması ,  Sağlık  sisteminde oluşturduğu yükün azaltılmasının amaçlandığına işaret ederek , çok yüksek  sigara  içme oranları ve ölüm sayılarına rağmen  Türkiye  nin ,  Avrupa  da ve dünya genelinde sigaraların en ucuza satıldığı , satın alma gücü paritesine göre hesaplandığında ise  sigara  fiyatında 37  Avrupa  ülkesi içinde en  ucuz  ülke olduğunu belirtti.

Sağlık Bilimleri Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre ,  TBMM   Sağlık  ,  Aile  , Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanvekili  Müşerref Pervin Tuba Durgut  ,  sigara  üzerindeki vergilerin artırılması ve  sigara  fiyatlarına yansıtılması konusundaki değerlendirmesinde ,  tütün  ve  tütün  ürünleri kullanımının insan hayatına , toplum sağlığına ve  Sağlık  sistemine önemli yükler getirdiğine dikkati çekti.

Durgut , sigaradan alınan vergilerin doğrudan sigaraya bağlı hastalıklar sonucunda  Sağlık  sisteminde oluşan yükü karşılamaktan çok uzak olduğunu vurguladı.

AVRUPA VE DÜNYA GENELİNDE EN  ucuz  ÜLKE TÜRKİYE

Türkiye de sigaraya yapılan vergi artışlarının temel dayanaklarından birisinin  Dünya Sağlık Örgütü  (DSÖ)  tütün  Kontrolü Çerçeve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 9 =