İran'dan ABD ve İngiltere için önemli açıklama

 İran  Devrim Muhafızları Donanma Komutanı Alireza Tangsiri , Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere'nin Basra Körfezi'ndeki askeri varlığının bölgede güvensizlik ortamını arttırdığını söyledi.

haber7
0

Yerel basına açıklamalarda bulanan Alireza Tangsiri , ülkesinin Körfez’de barış ve istikrar istediğini vurguladı ve "ABD ve  İngiltere  nin Körfez deki varlığı güvensizlik anlamına geliyor." açıklamasında bulundu.

İran Devrim Muhafızları Donanma Komutanı , Körfez de nükleer yakıt kullanan bir geminin hedef olması halinde ülkenin güneyinin içme suyu sıkıntısının doğacağının da altını çizdi.

İRAN ,  ABD  VE İNGİLTERE ARASINDAKİ GERİLİM

İngiltere ye bağlı Cebelitarık Özerk Yönetimi , 4 Temmuz da , Suriye ye yönelik ambargoları ihlal ettiği gerekçesiyle  İran  tankeri  Grace 1  i alıkoyması üzerine  İran  Devrim Muhafızları Ordusu , 19 Temmuz da  İngiltere  bandıralı Steno Impero adlı petrol tankerini  Hürmüz Boğazı  ndan geçişi sırasında denizcilik kurallarına riayet etmediği gerekçesiyle alıkoyarak karşılık verdi.

Cebelitarık yönetimi el konulan  İran  a ait petrol gemisinin kontrol altında tutulma süresinin uzatırken  İran  da iki hafta süresinde iki İngiliz gemisine daha el koydu.

ABD Adalet Bakanlığı ise geçtiğimiz günlerde Cebelitarık ın mürettebatıyla birlikte serbest bıraktığı  Grace 1  tankeri hakkında yakalama kararı aldı.

Taraflar arasında karşılıklı gemi el koyma hamleleri sürerken  İran   Hürmüz Boğazı  nı kapatmakla tehdit etmiş , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =