Ecdat yadigarı camiye zulüm: 450 yıllık camiye kafe yaptılar

Mimar Sinan'ın eseri Sokullu Mehmet Paşa Camii'nin alt katındaki mahzenler kafeye çevrildi. Yaklaşık  450   yıllık  geçmişe sahip  camiye  yapılan saygısızlık İstanbulluların tepkisini çekti. Birçok kişi sosy

haber7
0

Son dönemde artan "közde kahve" furyası tarihi yapılara zarar vermeye devam ediyor. Mimar Sinan ın en güzel eserleri arasında gösterilen; Haliç in kıyısında estetiğiyle dikkati çeken  Sokullu Mehmet Paşa Camii  nin alt katındaki mahzenler "kafeye" çevrildi.

 

 

Çay ve  kahve  ağırlıklı servis yapan ve köfte , pizza gibi yiyeceklerin de bulunduğu  kafe  , İstanbulluların tepkisini çekiyor. Tarihi yapının bu şekilde kullanılmasına tepki gösteren birçok kişi sosyal medya hesabından yetkililere oluşan bu nahoş duruma müdahale çağrısında bulundu. 

 

 

ADRESİ CAMİNİN ALTI DİYE YAZDILAR

Google ın Maps uygulamasından kafenin ismiyle yapılan aramada , içeriden çekilen fotoğraflar da çıkıyor. Ayrıca , işletme sahiplerinin , kafenin adresine "Sokullu Mehmet Paşa Camii altı" açıklaması eklemesi de dikkati çekti.

MİMAR SİNAN IN ESERİ 

1577-78 yıllarında Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa tarafından yaptırılan cami , Azapkapı Camii olarak da tanınmaktadır. Mimar Sinan ın eseri olan cami , 1807 de yangında zarar görmüş , minaresi kısmen yıkılmıştır. 1894 teki depremde harap olan yapı , 1938-41 yılları arasında onarım görmüştür. 

Haliç in kıyısına inşa edilen cami , kesme taş malzeme ile ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =