İsrail basınından Hafter iddiası! MOSSAD ile iş birliği yapıyor

Libya'da 42 yıllık Kaddafi yönetiminin , ABD ve Batı'nın desteklediği "Arap baharı" maskeli darbeyle indirilmesinin ardından çatışmalar , kan ve göz yaşı bir türlü dinmedi. Ülkede söz sahib

haber7
0

İsrail de yayın yapan Maariv gazetesinin istihbarat analisti Yossi Melman ın Twitter hesabından yaptığı "Libyalı General Halife Hafter ,  İsrail  istihbarat servisi  MOSSAD  ile irtibat halinde" şeklindeki paylaşımı tartışmalara yol açtı.

Yossi Melman ve Salih Al Nami nin açıklamalarını AA muhabirine değerlendiren uzmanlar ,  Libya  da Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti yerine Hafter i destekleyenlerin bölgede demokratik ve güçlü bir devlet istemediklerini kaydetti.

Yossi Melman ın açıklamasını kendi Twitter hesabından duyuran Filistinli yazar Salih Al Nami , Hafter in  MOSSAD  ın yanı sıra Fransa , Mısır ve BAE ile de bağlantısı olduğunu söyledi.

"HAFTER ALDIĞI DIŞ DESTEĞE RAĞMEN BAŞARISIZ OLDU"

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Doğu ve Afrika Araştırmaları Enstitüsü (DOAF) Müdürü Prof. Dr. Enver Arpa ,  Libya  da Kaddafi nin 2011 yılında devrilmesinin ardından yaşanmakta olan iktidar mücadelesinde tarafların yeni ittifak arayışlarına hız verdiğini söyledi.

General Hafter in Birleşmiş Milletler , Avrupa  birliği  ve diğer uluslararası kuruluşlarca tanınan ve Türkiye tarafından meşru muhatap olarak kabul edilen Ulusal Mutabakat Hükümetine (UMH) karşı güç kullanarak yönetimi ele geçirmeye çalıştığını belirten Prof. Dr. Arpa ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =