Hasankeyf-2 Köprüsü'nün iki yakası birleşti

Batman'ın tarihi  Hasankeyf  ilçesinde yapımı süren ve Türkiye'nin en uzun köprülerinden biri olacak Hasankeyf-2 Köprüsü'nün  iki   yakası  birleşti.

haber7
0

Hasankeyf ilçesinde yapımı devam eden ve bölünmüş yoldan oluşan  köprü  üzerinde yaya geçişi de yer alacak.

Ayakları 42 metre derinliğe kazılan fore kazıklar üzerine inşa edilen ve 6 yıldır aralıksız süren çalışmaların ardından 14 ayağı tamamlanan köprünün inşasında sona gelindi.

850 milyon liralık bütçeyle yapılan bin 80 metre uzunluğunda , 26 metre genişliğinde ve 105 metre yüksekliğindeki köprünün her bir kolonu , bin 800 ton demir ve 10 bin metreküp beton kullanılarak inşa edildi.

Tek şeridi birleşen Hasankeyf-2 Köprüsü , tek yönlü olarak eylül ayının sonunda hizmete açılacak. Köprünün diğer yönü ise kalan 20 metrelik bölümünün ve diğer çalışmaların tamamlanmasıyla yıl sonunda hizmete girecek.

Hasankeyf Kaymakamı Haluk Koç , AA muhabirine yaptığı açıklamada ,  köprü  ve tünelin hem Batman ın hem de Türkiye nin Orta Doğu ya açılan kapısı olacağını söyledi.

"Tarihi  Hasankeyf  ilçesinin Orta Doğu ya ve Mezopotamya ya açılan köprüde son aşamadayız. Şu an itibarıyla köprüde son 20 metreye ulaştık. En son bağlantılar yapıldıktan sonra , dengeli konsolların birleştirilmesi , halatların çekilmesiyle birlikte eylül ayı sonunda ulaşıma açacağız." diyen Koç , köprünün ilçe turizmi açısından da önemli olduğunu belirtti.

Koç , turistleri  köprü  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 7 =