Pakistan'ın güneybatısında dün bir camiye düzenlenen , 5 kişinin hayatını kaybettiği 20'den fazla kişinin yaralandığı bombalı  Saldırının   Taliban   lideri  Heybetullah Ahundzade'yi hedef aldığı öne sür&

haber7
0

El Cezire Televizyonunun örgüt kaynaklarına dayandırdığı habere göre , ülkenin güneybatısında Ketta kenti yakınında Kuçlak kasabasındaki cuma namazı sırasında minberin altına yerleştirilen zaman ayarlı bombanın patlatılmasıyla düzenlenen  Saldırının  örgüt  lideri  Ahundzade yi hedef aldığı iddia edildi.

Haberde ,  Saldırının  namaz için camiye gelmesi beklenen örgüt liderini hedef aldığı , ancak Ahundzade son anda programını değiştirerek camiye gelmediği için suikast girişiminden kurtulduğu ileri sürüldü.

Ketta polisi , patlamada Ahundzade nin babası Muhammed Han ve kardeşi Hamdullah ın öldüğünü , oğlu Ahmedullah ın da yaralananlar arasında olduğunu bildirdi.

Saldırıyı henüz hiçbir grup üstlenmedi.

Uluslararası Kriz Grubu adlı düşünce kuruluşunun Afganistan danışmanı Graeme Smith , olayla ilgili yaptığı değerlendirmede , "Birilerinin yeni ortaya çıkan barış sürecini baltalamaya çalıştığı anlaşılıyor." ifadesini kullandı.

ABD ile  Taliban  arasında , son dönemde Afganistan da kalıcı bir barışa ulaşmak üzere görüşmeler yürütülüyordu. Görüşmelerde tarafların Afganistan da 18 yıldır süren çatışmaları durdurmak üzere anlaşmaya yakın olduğu , hatta bu ay başında sonuçlanması beklenen anlaşmanın yalnızca teknik detaylarının şekillendirilmeye çalışıldığı ifade ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =