Otomotiv ihracatında Hollanda ve ABD dopingi

Türk  Otomotiv  sektöründe , temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5 artışla 2 ,9 milyar dolar dış satışla 2019'da şu ana kadar aylık bazda en yüksek ihracat rakamına ulaşıldı

haber7
0

Uludağ  Otomotiv  Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre ,  Otomotiv  endüstrisinin ihracatı temmuzda bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 5 artış gösterdi.

 

 

Geçen ay elde edilen 2 ,9 milyar dolarlık satış , otomotivde 2019 da aylık bazda en yüksek ihracat rakamı oldu. Bu ihracat verisi aynı zamanda  Otomotiv  endüstrisinin tarihinde aylık bazda ulaşılan dördüncü en yüksek dış satış rakamı olarak kayıtlara geçti.

Temmuzda binek otomobiller ve otobüs , minibüs , midibüs  ihracatında  yaşanan artışlar , sektör ihracatına olumlu yansıdı. Türkiye nin dış satışında ilk sırada yer alan  Otomotiv  endüstrisinin ülke ihracatından aldığı pay da yüzde 18 olarak gerçekleşti.

 

 

HOLLANDA YA YÜZDE 131 ,  ABD  YE YÜZDE 55 ARTIŞ

Geçen ay , Türkiye nin  Otomotiv   ihracatında  Almanya , 413 ,6 milyon dolarla en fazla dış satış yapılan ülke oldu. Bu ülkeye yönelik ihracat , bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 5 arttı.

Otomotivde ikinci büyük pazar olan Fransa ya ihracat yüzde 20 lik artışla 385 ,8 milyon dolara yükseldi. Üçüncü sıradaki İtalya pazarında ise 269 ,2 milyon dolar dış satışla yüzde 6 lık artış elde edildi.

Sektörde , temmuz ayında ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =