Gözden kaçan büyük mirasımız

Yaz aylarına veda etmemize sayılı günler kala Türkiye'de az bilinen belkide adını daha önce duymadığınız , gezip görmeniz gereken yerleri sizler için derledik.

haber7
0

Tarih boyunca onlarca medeniyete ev sahipliği yapan ve coğrafi konumu itibariyle de pek çok doğa harikasına sahip Anadolu toprakları , tarihi ve doğal güzellikleriyle yerli yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Özellikle arkeolojik kalıntılar , tarihi eserler bakımından pek çok medeniyetin mirasçısı olarak  görkemli yapıları ülkenin her köşesinde görmek mümkün. Bu güzelliklerin pek çoğu gezginlerin sık sık uğrak noktası olsa da çok sayıda eser ve doğa harikası hala keşfedilmeyi bekliyor.

Perslerden Anadolu’ya miras:  Dara  Harabeleri

Mezopotamya bölgesinin Efes’i olarak kabul edilen  Dara  Antik Kenti , tarihi M.Ö 570’li yıllara dayanan geçmişiyle bir hazine değeri taşıyor. İçerisinde 5 kilometre uzunluğunda şehir surları , su sarnıçları , kaya mezarlar , kiliseler , agora , köprüler , silolar bulunan kent , bir şehrin ihtiyacı olabilecek tüm yapıları barındırıyor. Arkeolojik kazıların 1986 yılında başladığı kentte kazı çalışmaları sürdükçe yeni  yapılar ve eserler keşfedilmeye devam ediliyor.

Mardin Nusaybin’de bulunan ve İran hükümdarı Darxis’in ( Darayuvaşi) emriyle yerleşim yeri olarak kurulan   Dara  Harabeleri nde 5. yüzyıla ait Babil ve Pers Krallıklarının çok sayıda tarihi mezarları da gün yüzüne çıkarıldı. İranlılara , Romalılara , Emevilere , Abbasilere ve son olarak Osmanlı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 7 =