Büyük felaketin 20. yıl dönümü

Yalova'da , 17 Ağustos 1999 tarihindeki Marmara Depremi'nde hayatını kaybedenler , 20 sene önce depremin yaşandığı saat olan 03.02'de düzenlenen törenle anıldı.

haber7
0

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde , 17 Ağustos 1999’da yaşanan Marmara Depremi’nde yaşamını yitirenler törenle anıldı.

Vali Vekili Dursun Balaban , Kavaklı sahilinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada , depremi , o dönem kaymakamı olduğu Altınova’da yaşadığını anımsatarak , o günden bu yana devletin güzel hizmetler yaptığını söyledi.

Deprem sabahı yurdun her köşesinden bölgeye yardımlar gönderildiğini anımsatan Balaban , yardımlaşmanın örneğini o zaman yaşadıklarını kaydetti.

Balaban , 2018’de 50 bin kişi ve öğrenciye  Deprem  eğitimi verdiklerini , insanları depremin değil binaların öldürdüğünü ifade etti.

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde evlerinin yıkılması sonucu iki kızını kaybeden AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker de depremlerin dünyanın varoluşundan bu yana zaman zaman yaşandığını anlattı.

Depremlerde can kayıplarını azaltacak çalışmalar yapmaları gerektiğini vurgulayan Şeker , “1999 MarmaraDepremi’nde yaklaşık bu bölgede 17 bine yakın insan hayatını kaybetti ama yapılan araştırmalara göre sadece 1 kişi depremden dolayı hayatını kaybetti. O da arazide açılan fay hattına düşerek , onun dışındakilerin tamamı sağlıksız şekilde yapılan binaların depremde yıkılması sonucu.” diye konuştu.

Şeker , her an  Deprem  olacak gibi yapıların sağlamlığını ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 7 =