'Kesinleşirse devlet töreni yapılabilir'

Erzurum'da tarihi kümbette bulunan ve üzerinde "Sultan Alaaddin" yazısı olan sanduka içindeki mezarın Selçuklu Sultanı 2. Alaaddin Keykubat'a ait olma ihtimali yüksek. Mezarın Keykubat'a ait oldu

haber7
0

Erzurum un Pasinler ilçesinde tarihi bir kümbetteki kazıda bulunan ve üzerinde "Sultan Alaaddin" yazan sandukadaki mezarın büyük ihtimalle  Selçuklu  Sultanı 2. Alaaddin Keykubat a ait olduğu bildirildi.

 

 

İlçeye bağlı Ovaköy Mahallesi nde tarihi kümbette İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İl Müze Müdürlüğü koordinesinde yapılan kazı çalışmasında , üzerinde "Sultan Alaaddin" yazısı olan ve  Selçuklu  Sultanı 2. Alaaddin Keykubat a ait olduğu düşünülen sanduka ile annesi Gürcü Hatun Tamara ya ait olduğu tahmin edilen sandukanın da aralarında bulunduğu 6 sandukadan 2 si , Aziziye Belediyesinin taş eserler müzesi deposuna nakledildi.

Bilimsel danışmanlığını Kafkas Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Arslan ın yaptığı kazı çalışmasında bulunan ve tarihçileri heyecanlandıran sandukalar ile kitabeler görüntülendi. 

 

 

Kümbet yeniden ihya edilecek

Taş eserler müzesinde koruma altına alınan taş sandukanın birinin yontularak üzerine Arapça yazılan "Sultan Alaaddin" yazısı dikkati çekiyor.

Kazı yapılan tarihi kümbetteki mezardan çıkan ve DNA testine tabi tutulacak kemiklerin , Keykubat a ait olduğu  Kesinleşirse  kemikler yerine defnedilecek , sanduka bölgeye geri götürülecek ve kümbet ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 9 =