Antalya'dan çıkıyor! Polonya'ya ihraç ediliyor

Alanya'da bu yıl hasadı yapılan ilk avokadolar , Polonya'ya  ihraç  edildi. Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen , "İlk etapta deneme amaçlı 5 bin avokadoyu Polonya'ya gönderdik. Elimizde yeter

haber7
0

Antalya nın Alanya ilçesinden  Polonya  ya avokado ihracatı gerçekleştirildi. Turizmin yanı sıra tarım sektöründe de  Antalya  nın önemli ilçelerinden olan Alanya da üretilen avokadolar Ukrayna , Romanya , Rusya , Gürcistan ve İran ın ardından  Polonya  ya ihraç edilmeye başlandı.

 

Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen , gazetecilere yaptığı açıklamada , hasadını yaptıkları "erkenci" denilen avokado türünün ilk ihracatını gerçekleştirdiklerini söyledi. Türkiye de avokado üretiminin yaklaşık yüzde 70 inin Alanya da yapıldığına dikkati çeken Sevilgen , 40 bin hektar alanda 50 milyon adet avokado üretmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Avokado üretiminin son yıllarda istedikleri seviyede olmadığını vurgulayan Sevilgen , "erkenci" denilen avokado türünün hasadıyla birlikte yurt dışından taleplerin de gelmeye başladığını kaydetti. 

Avokado ihracatında pazarı genişletmek istediklerini aktaran Sevilgen , "İlk etapta deneme amaçlı 5 bin avokadoyu  Polonya  ya gönderdik. Elimizde yeterli ürün olduğu zaman  Polonya  ya 90 bin avokado daha göndereceğiz. Normalde kasım ve aralık aylarında ihracat yapıyorduk ancak kaliteli ve iyi ürün olması nedeniyle avokado erken talep gördü." dedi.

Alanya da yetiştirilen avokadonun lezzetinden dolayı tercih edildiğine işaret eden Sevilgen , en büyük sıkıntılarının ürün azlığı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 4 =