Askeri heyet, Akçakale sınırında

Güvenli Bölge uygulamasına ilişkin  ABD  ile Türk  Askeri  heyetlerinin Müşterek Harekat Merkezi'nin kurulması görüşmeleri kapsamında  Askeri   heyet  , Şanlıurfa'nın Suriye sınırındaki Akçakale ilç

haber7
0

ABD nin Avrupa Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Twitty başkanlığında  Askeri  heyetin gelişi öncesi sınır hattındaki  Akçakale  de hareketlilik oldu. Şanlıurfa yönünden öğle saatlerinde gelen  Askeri   heyet  , güvenlik önlemleri arasında  Akçakale  ye ulaştı.  Askeri   heyet  , günlerdir  ABD  ile Türk  Askeri  heyetlerinin görüşmeler yürüttüğü 3 üncü Hudut Alay Komutanlığı na giriş yaptı.

Kimlerin yer aldığı öğrenilemeyen  Askeri  heyetin ,  ABD  li Korgeneral Twittiy ve beraberindekiler ile  güvenli bölge  ve Müşterek Harekat Merkezi ile ilgili görüşmeler yapacağı belirtildi.

BİRÇOK KONUDA ANLAŞMA SAĞLANDI

Öte yandan  ABD  ve Türk  Askeri  heyetleri arasında 4 gündür süren görüşmelerde Müşterek Harekat Merkezi nin altyapısının önemli ölçüde tamamlandığı belirtildi. Görüşmelerde  güvenli bölge  uygulamasının kapsamı ve işleyişi ,  ABD  ve Türk askerlerinin yürüteceği faaliyetler ile koordinasyon konularında uzlaşı sağlandığı kaydedildi. İki ülke arasında anlaşma sağlanamayan tek konu olan  güvenli bölge  nin , Türkiye sınırına derinliğinin  ABD  nin isteği olan 15 , Türkiye nin ısrar ettiği 32 kilometre olmasına yönelik belirsizliğin de üst düzey  Askeri  heyetlerin görüşmesinde karara bağlanabileceği öne sürüldü.

Yedi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =